Zapraszamy do eksploracji innowacyjnej aplikacji, która oferuje niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w niecodziennej akcji ratowniczej oraz nabycia umiejętności segregacji pacjentów w warunkach katastroficznych.
To nowoczesne narzędzie umożliwia symulację katastrofy masowej z wykorzystaniem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Symulator daje możliwość interwencji w trudnych warunkach, rozwijając praktyczne umiejętności użytkownika jak odpowiednia kolejność czynności ratowniczych, ocena rannych, zaopatrywanie ran, wezwanie i wytyczenie miejsca lądowania LPR.
Dzięki wykorzystaniu techniki VR to nie tylko nauka, to przygotowanie do ekstremalnej rzeczywistości, której możemy doświadczyć już teraz.

Wyobraź sobie

Na autostradzie dochodzi do potężnej katastrofy. Pojazdy zderzyły się z impetem, rozbijając się na kawałki. Wokół unosił się gęsty dym, a wrzaski ludzi mieszają się z dźwiękiem klaksonów. Wcielasz się w postać ratownika medycznego.
Starasz się utrzymać spokój, przemierzasz uważnie teren i próbujesz dotrzeć do poszkodowanych pośród rosnącego chaosu.
Twoim zadaniem w zależności od wybranego scenariusza są:

• czynności ratownicze (sprawdzenie reakcji na dotyk, oddechu, tętna, ciśnienia, szmerów w klatce piersiowej, udrożnienie dróg oddechowych)
• ocena rannych (ocena oddechu, nawrotu kapilarnego, ocena AVPU i ocena wzrokowa);
• segregacja poszkodowanych (nadanie odpowiedniego koloru, założenie opaski i karty triażowej na szyję, zakodowanie pacjenta)
• założenie opatrunku, stazy taktycznej;
• wezwanie i wytycznie miejsca lądowania dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR).

Wypróbuj

Aplikacja została zaprojektowania z wykorzystaniem techniki wirtualnej rzeczywistości VR, ale symulację prowadzić można również na PC.
Na ten moment symulator VR można wypróbować na stanowisku w Odddziale Biblioteki SUM w Katowicach – Ligocie, na rozgrywkę VR obowiązują zapisy  – można zapisać się telefonicznie 32 208 84 89, mailowo biblig@sum.edu.pl lub osobiście podczas odwiedzin w bibliotece.

Planujemy w najbliższym czasie udostępnić podobne stanowiska w innych lokalizacjach.